İletişim

Sizin İçin En Uygun Tiny House Hangisi ?

Arsanızda küçük bir ev yaptırma düşünceniz var yada doğa ile iç içe bir yaşam düşlüyorsunuz.. Yeni bir ev yaptırmak istediğinizde maliyetler oldukça artacaktır. 

Ve bu sizi bir yol ayrımına sürükleyecek; Tekerlekler üzerinde küçük bir ev mi yoksa sağlam bir temele sahip bir ev mi istiyorsunuz? Her seçeneğin birkaç artısı ve eksisi vardır. 

Bizce aşağıdaki faktörlere dayanarak karar vermelisiniz:

  1. Bütçeniz
  2. Yaşam Tarzınız

Bu yazıda, bu iki faktörü göz önünde bulundurarak, tekerlekli küçük evlerin artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz. Artıları ve eksileri incelemeden önce, iki faktörü biraz daha ayrıntılı olarak tanımlayalım.

1) Bütçeniz 

Piyasadaki her bütçeye uygun tiny hous’lar bulabilirsiniz. Tiny House’lar normal bir ev yaptırmanın yanında oldukça uygun maliyetleri ile günümüzde oldukça popüler oldular.

‍Bununla birlikte, her bütçeye uygun küçük evler olsa da uzun vadeli düşünülerek alınacak (özel tasarlatılacak) bir Tiny House hem sevdikleriniz ile güzel günler geçirmenizi sağlayacak hem de kiralama seçeneğini de akla getirerek bir yatırım fırsatına dönüşecektir. Bütçenizi ayarlarken ucuz olsun dan öte ilerleyen yıllarda nasıl bir yatırım olanağı olabiliri de düşünülmelidir.

2) Yaşam Tarzı: 

Seyahat etmeyi sever misin? Evden mi çalışıyorsun? Emekliliğe mi başlıyorsunuz yoksa yeni bir aile kurmaya mı başlıyorsunuz? Karavanın, Tekerlekli küçük bir evin veya sabit küçük bir evin artılarını ve eksilerini tartarken, yaşam tarzınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Peki Karavan mı, Küçük bir mobil ev mi yoksa sabit bir küçük ev mi seçeceğiniz, aşağıdakilerden etkilenecektir:

  • Ailenizin büyüklüğü nedir?
  • Kaç tane evcil hayvanınız var ?
  • İş için mi, Doğayla iç içe olmak için mi yoksa sabit barınma için mi ?
  • Seyahat etmeyi sever misin?  
  • Emekli olmaya mı hazırlanıyorsunuz yoksa oldunuz mu ?

Eğer Sürekli gezmekten hoşlanıyor iseniz karavanlar sizin için uygun olabilir ama tiny house’ların rahatlığını, konforunu sunmakta eksik kalabilirler. Bunun yanında sabit bir evin maliyeti de günümüz koşullarında oldukça artmış durumda. İşte tam bu konuda tiny house’lar ön plana çıkıyor. Ayrıca taşınabilir olması da avantaj.

Tiny House’ların Artıları ve Eksileri

İlk olarak, mobil küçük evlerin artılarından bahsedelim. Tekerlekli küçük evlerin hareket edebileceği gerçeğinin ötesinde mobil olmanın birçok faydası vardır. Sahiplerinin seyahat etmesine izin verdikleri gerçeğini dikkate almak yerine, daha az belirgin olan faydaları keşfedeceğiz.

Doğal Afetlerden Kaçınma Yeteneği

Evet, tekerlekli küçük evler seyahat edebilir, ancak bu seyahat, şiddetli hava koşullarının veya doğal afetlerin evinizi tehdit ettiği durumlarda çok önemli bir avantaj haline gelir. Yangın, deprem veya başka bir doğal afet durumunda riskleri azaltmak için mevsimsel olarak hareket edebilirsiniz. 

Temeli olan evler bunu etkili bir şekilde yapamaz.

Temelli olan Küçük Evlerden Ortalama Olarak Daha Ucuz

Yukarıda bahsedildiği gibi, küçük evlere (mobil veya başka türlü) bir servet harcamak istiyorsanız, sizi memnun etmekten çok mutlu olacak çok sayıda müteahhit  bulabilirsiniz. Bununla birlikte, maliyet önemliyse, tekerlekli küçük evler, temeli olan küçük evlerden iki ila üç kat daha az maliyetli olma eğilimindedir. Mobil küçük evler, sahiplerine çeşitli şekillerde para tasarrufu da sağlarlar.

Arazi Maliyetini ve Temeli Çıkarın

Arazi satın almak, temeli dökmek ve ruhsat işlemleri, genellikle küçük veya başka bir ev inşa etmenin daha pahalı yönlerindendir. Bu, tekerlekli küçük evlerin sahipleri için bir endişe değil çünkü arazi satın almak, sahip olmak için bir ön koşul değildir, bir temele ihtiyaçları yoktur ve ruhsat gerektirmez.

Minik Evinizi Taşımak için Yeterince Güçlü Bir Araca İhtiyaç Var mı ?

Römork üzerindeki küçük evler, onları güvenli ve emniyetli bir şekilde taşımak için yeterli bir güce ihtiyaç duymaktadır. Hali hazırda bir 4×4’ünüz varsa, bu gerçekten bir sorun değil, ancak tekerlekli küçük bir ev satın almak isteyen insanlar için dikkate alınması gereken bir şey.

TinVil